Sida acuta jest rośliną pochodzącą z terenów Ameryki środkowej. Dorasta do 1 – 2 metrów wysokości i może być zarówno rośliną jednoroczną, jak i wieloletnią. Posiada głęboko wrastający i mocny korzeń palowy, które bezkarnie znosi susze, koszenie oraz uprawę roli. Roślina z łatwością przeżywa pożarcie przez zwierzęta.

.Występuje nawet na wysokości 1 500 m n.p.m. i często jest spotykana na górskich pastwiskach, nieużytkach, ziemi uprawnej, poboczach dróg, trawnikach, lasach oraz wszelkich obsadzonych lub zaniedbanych przez człowieka miejscach. Rośnie dobrze zarówno na glebach gliniastych, jak i na pustyni, oraz w typowym czarnym humusie. Potrafi przetrwać intensywne opady deszczu, a także susze.

Kocha zaburzone ekologicznie ekosystemy i łatwo się do nich przenosi. – jest wyjątkowo dobra w detoksykacji zanieczyszczonych gleb. Usuwa kadm, ołów, nikiel, żelazo, cynk, kobalt, rtęć, molibden, miedź, mangan, arsen i chrom z miejsc zanieczyszczonych przemysłowo lub śmietnisk. Szczególnie dobrze radzi sobie z ołowiem, cynkiem, żelazem, niklem, kadmem, chromem, molibdenem i arsenem. (Oczywiście do celów medycznych rośliny nie powinny być zbierane z takich miejsc, ponieważ będą zawierały duże ilości metali ciężkich)

Sida acuta jest tak samo dobra w leczeniu zaburzonej ekologicznie ziemi, jak i chorych ludzi

Badania przeprowadzone nad właściwościami prozdrowotnymi tej niezwykłej rośliny, wykazały przede wszystkim jej działanie zwalczające chorobotwórcze drobnoustroje. Działa ona silnie przeciwbakteryjnie. Zwłaszcza na kilkanaście szczepów opornych na antybiotyki. Są to m.in. bakterie powiązane z boreliozą oraz inne.

Babesia spp.
Mycobacterium phlei
Shigella dysentariae
Bacillus spp.
Pasteurella multicocida
Shigella flexneri
Escherichia coli
Plasmodium spp.
Staphylococcus aureus
Herpes simplex
Salmonella typhimurium
Streptococcus pyogenes
Listeria innocua
Shigella boydii

Sida acuta wykazuje również doskonałe właściwości hematoregeneracyjne tzn poprawia regenerację składników morfotycznych krwi. Zwiększa liczbę czerwonych krwinek (dzięki czemu jest dobra w leczeniu anemii) i powiększa całkowitą liczbę białych krwinek, co wskazuje na wybitne działanie wzmacniające układ odpornościowy. Ze względu na zdolność przyspieszania procesów regeneracji komórek, może być stosowana także na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Dodatkowo Sida acuta ma silny i niezawodny efekt przeciwwrzodowy – to znaczy, chroni wyściółkę żołądka przed tworzeniem nadżerek oraz wrzodów.

Oto inne zastosowania Sida acuta:

– jest wykorzystywana jako zioło napotne i przeciwgorączkowe oraz do leczenia niestrawności i utrzymującego się osłabienia z powodu przebytych chorób.

– sok z korzenia jest stosowany na robaki jelitowe, wywar z korzenia na przewlekłe dolegliwości jelitowe oraz na astmę,

– liście są używane jako środki łagodzące i moczopędne oraz stosowane w leczeniu przewlekłej biegunki oraz czerwonki, stanów reumatycznych, a także rzeżączki.

– zioło w postaci wystudzonej herbaty może być używane w infekcjach narządu wzroku.

Więcej o Sida acuta i jej stosowaniu przeczytasz w książce Stephena Harroda Buhnera – Antybiotyki ziołowe